Her Gün Güzel Giyinmek-1 Gardırobunuz Nasıl Olmalı?

Her Gün Güzel Giyinmek-1 Gardırobunuz Nasıl Olmalı?

Her gün güzel bir şekilde giyinmek biraz çaba isteyebilir ancak kıyafetleriniz sizi daha özgüvenli ve mutlu hissettirecekse nihayetinde bu çabaya değecektir. Bu yazı dizimizde hergün güzel giyinebilen biri olmak için neler gerektiğini farklı boyutlarıyla ele alacağız.

1.      Klasik tarzda kıyafetler satın alın.

Güzel giyinmek için, gardırobunuzda hiçbir zaman demode olmayacak bazı klasik parçalar bulundurmanız önemlidir. Klasik parçalar genellikle aşırı çizgileri olmayan veya zaman sınırlamasına bağlı olmayan giysilerdir. Hatta genel olarak zarif ve basittirler. Mesela lacivert bir blazer veya iyi hazırlanmış siyah V yakalı bir t-shirt gibi. Basit görünseler de, bu parçaları her zaman aksesuarlarla giyebilirsiniz. Temel klasik parçalar, birbirleri ve diğer giyim eşyaları ile rahatlıkla bir arada kullanılabilirler.

2.      Birkaç göz alıcı kıyafet satın alın.

Klasik giysilerinizle birlikte kullanmak için, basit olsalar bile sizi dikkat çekici kılacak kıyafetler satın alın. Bunlar, normalde giymediğiniz parlak renkli veya dikkat çekici desenleri olan elbiseler olabilir. Örneğin, beyaz bir t-shirt ve lacivert etek ile birlikte desenli bir kazak kullanabilirsiniz.

3.      Karıştırıp eşleştirebileceğiniz kıyafetler satın alın.

Gardrobunuza bakarken, her bir giyim eşyasını en az iki kıyafetle kullanıp kullanamayacağınızı düşünün. Karıştırma ve eşleştirme hergün güzel giyinmenin önemli bir parçasıdır. Büyük olasılıkla haftanın her günü için yeni bir kıyafet satın alamazsanız da, tamamen yeni ve heyecan verici kıyafetler yaratmak için karıştırıp eşleştirebileceğiniz kıyafetler satın alabilirsiniz.

4.      Kıyafetlerinizi seçerken beden tipinizi düşünün.

Bazı giysileri farklı vücut tiplerinde farklı görünen kesitlere sahiptir. Beden tipinize uygun ve kendinizi rahat hissettiren kıyafetler arayın. Mesela eğer kalça ölçüleriniz, göğüs ölçülerinize göre daha genişse ‘armut’ tipinde bir bedene sahipsiniz demektir ve bu durumda boyun kısmı açık bir üst ve imparatorluk bel (elbisenin bel kısmı, doğal belin üstünde, bazen de göğsün hemen altında başlayan ) şeklinde bir alt bileşen kullanılabilir. Beden tiplerinin neler olduğu ve bu beden tiplerinde nelere dikkat etmek gerektiği konusunu daha sonra bir başka yazıya bırakalım.

5.      Aşınmış veya yırtılmış giysilerden kurtulun.

Güzel giyinmek demek bir bakıma, eski elbiseleri dağıtmak veya satmak demektir. Bir gömleğinizde bir leke olduğunu fark ederseniz, onu çıkarmak için elinizden geleni yapın, ancak leke kalıyorsa, onu atma zamanı gelmiştir çünkü lekeleri olan giysileri kullanmak özensiz bir görüntüye yol açacaktır.

6.      Kıyafetlerinizi alırken cildinizin tonunu düşünün.

Cildinizin tonunu tamamlayan giysileri seçmek, güzel giyinmenin en önemli kısımlarından biridir. Tabii ki, bir renk cildinize uyuyorsa, ancak yine de hoşunuza gitmiyorsa, giymeyin. Çünkü, güzel giyinme demek aynı zamanda sizi özgüvenli ve mutlu kılacak bir giyinme tarzı demektir. 

Cilt tonları ve giyim renkleri için genel kurallar şunlardır:

  • Çok açık cilt tonları: Buz rengi, soluk pembe, gri, bebek mavisi, lacivert ve çimen yeşili tonları.
  • Orta-açık cilt tonları: Pastel renkler, serin kızıl renkler ve maviler. Turuncu renklerden kaçının.
  • Orta cilt tonları: Metalik tonlar, mücevher tonları, şarap kırmızısı, parlak maviler, koyu morlar.
  • Orta-koyu cilt tonları: Koyu yeşil, açık mavi, soluk sarı, sıcak kırmızı tonları.
  • Çok koyu cilt tonları: Burgonya kırmızısı, kobalt mavisi, parlak turuncu ve kırmızı gibi parlak renkler.

No Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.